Пн - Пт 09:00 - 18:00

Проведення розрахунку часу евакуації на випадок пожежі – як правильно врахувати маломобільні групи населення

Проведення розрахунку часу евакуації на випадок пожежі

Продовжуючи розкривати окремі специфічні питання, які можуть виникати під час  проведення розрахунку часу евакуації на випадок пожежі, у сьогоднішній публікації звернемося до врахування під час розрахунку маломобільних груп населення.

Ні для кого не секрет, що передбачення серед людей, які евакуюються, маломобільних груп населення, є прямою вимогою чинних державних будівельних норм. Але так само ні для кого не секрет, що в більшості випадків спеціалісти, які проводять розрахунок, намагаються цього не робити.

Чому? Відповідь дуже проста. Тому що:

а) не всі вміють це правильно робити та взагалі розуміють як (це факт),

б) врахування маломобільних груп населення (далі – МГН), звісно, збільшує час евакуації людей і в результаті можна отримати негативний результат, час евакуації буде більшим за час досягнення граничних значень небезпечними чинниками пожежі, зокрема, але не виключно, за час заповнення приміщень димом.

Розрахунок часу евакуації людей з будинків та споруд

Негативний результат призводить до необхідності внесення змін до проекту, додаткових затрат, спрямованих на забезпечення безпечної евакуації людей, а це, зазвичай, не дуже до вподоби замовникам, хоча, насправді, має стати для них та для проектувальників тривожним дзвоником.

Проте метою даної публікації є розкриття причин, які  призводять до першого варіанту відповіді.

Для початку, згадаємо основи основ стосовно існуючих груп по мобільності. Маємо їх чотири: М1, М2, М3 та М4. Що включає в себе кожна група:

М1 – особи з інвалідністю, що не мають обмежень щодо мобільності, у тому числі з порушенням слуху;

М2 – немічні люди, мобільність яких знижена через старіння організму (особи з інвалідністю по старості); особи з інвалідністю на протезах; особи з інвалідністю з порушенням зору, що користуються білою тростиною; люди з психічними відхиленнями;

М3 – особи з інвалідністю, що використовують під час руху додаткові опори (милиці, ціпки),

М4 – особи з інвалідністю, що пересуваються на кріслах колісних, які приводяться в рух вручну.

Плюс, як пам’ятаємо, ми маємо ще таку специфічну групу, як немобільні люди, тобто ті, хто знаходиться, в силу тих чи інших обставин, на ношах або каталках та не можуть самостійно пересуватися.

 

Так от, повертаючись до нормативного врахування МГН при розробці проектної документації та проведенні розрахунків, відповідно до вимог п.7.2.1 ДБН В.2.2-40:2018 (далі – ДБН) в громадських будівлях і спорудах різного призначення слід враховувати осіб з інвалідністю із розрахунку не менше ніж 5% загальної місткості закладу.

Слід враховувати не означає враховують. Які ж складнощі виникають на шляху спеціалістів?

Основним документом, який на сьогоднішній день регулює порядок проведення розрахунків часу евакуації людей, є ДСТУ 8828:2019 «Пожежна безпека. Загальні положення» (далі – ДСТУ). Проте питання в ньому розкриті досить таки загально, посібників або методичних рекомендацій стосовно використання положень ДСТУ при проведенні розрахунків не напрацьовано.

Так, наприклад, розкриваючи вимоги до методів проведення розрахунків евакуації, з урахуванням різних груп мобільності, ДСТУ враховує ідеальну ситуацію однорідності людського потоку. Мається на увазі, що всі дані та формули сформульовані таким чином, що порахувати ми можемо тільки людський потік, що складається з людей однієї групи  мобільності.

Що робити в ситуації, якщо ми намагаємося змоделювати ситуацію, коли в приміщенні знаходяться і люди, які відносяться до групи М2, і до групи М3, і М4 водночас, ДСТУ нам не каже. Так само серед його положень відсутня інформація щодо немобільних груп людей, тобто тих, які знаходяться на ношах і самостійно (без сторонньої допомоги) пересуватися взагалі не можуть. Це особливо актуально для медичних закладів, де виключати наявність немобільних людей неможливо в силу специфіки призначення таких установ.

Вирішити питання неоднорідного людського потоку і врахування представників різних груп мобільності шляхом застосування спрощеної системи та застосування математичних формул не вийде, як там не крути.

Проведення розрахунку часу евакуації на випадок пожежі для маломобільних груп насенення – як це робимо ми

Однак є метод, який тривалий час успішно реалізовує наша команда: метод моделювання пожеж  і евакуації людей з приміщень за допомогою комп’ютерних програмних комплексів.

Такі комплекси дозволяють максимально наблизити змодельовану ситуацію до реальності, реалізовуючи індивідуальну модель руху кожної людини при евакуації, враховуючи різні групи мобільності населення, як віковим параметрам, так обмеженості фізичної мобільності. При розрахунку з метою перевірки часу евакуації за умови найгіршого сценарію пожежі можна змоделюівти перебування в приміщенні і осіб з немобільних груп населення, тобто таких, яких потребують допомоги інших людей при транспортуванні.

Основна вимога, щоб програмний комплекс не суперечив положенням ДСТУ.

До переваг моделювання можна віднести і той факт, що стає можливо візуалізувати сам процес евакуації, відслідковувати його на будь-якому етапі евакуювання в  2D і 3D форматі.

Для кращого розуміння наведемо нижче скріншоти з різних етапів евакуації людей з приміщення.

На рисунку 1 наведено початковий момент евакуації: в кімнаті знаходяться люди всіх можливих груп мобільності (М1, М2, М3, М4), з різними обмеженнями руху, а також немобільні люди.

evakuacia pry pozhezhi

Рисунок 1. Початкове розташування людей в приміщенні.

 

На рисунку 2, який ілюструє стан евакуації на момент часу в 7,2 с, фіксуємо, що одна людина (група М1) вже встигла евакуюватися з приміщення, решта людей прямують до евакуаційного виходу, а люди, які відносяться групи М1, прямують до немобільних людей з метою надання їм допомоги при евакуації.

evakuacia pry pozhezhi1

Рисунок 2. Час евакуації на 7,2 с

 

Наступний етап – на 15 с, що відображено на рисунку 3: станом на вказаний момент у приміщенні залишаються 6 людей: людина з групою мобільності М2, а також люди на ношах і ті, хто допомагає їм евакуюватися. Решта людей вже залишила кімнату.

evakuacia pry pozhezhi2

Рисунок 3. Час евакуації на 15,0 с.

 

На рисунку 4 зафіксовано закінчення евакуації (час складає 34,7 с).

evakuacia pry pozhezhi3

Рисунок 4. Час евакуації на 34,7 с.

 

Наведені вище ілюстрації лише фіксують певні етапи евакуації, сам же процес від самого початку до моменту закінчення можна проглянути у режимі відео.

Як бачимо, програмні комплекси дозволяють нам реалізувати всі можливі варіанти евакуації з дотриманням вимог положень чинних державних будівельних норм, правил і стандартів, зокрема, щодо врахування маломобільних груп населення. Це не страшно, не складно і точно можливо, тому не варто слухати тих спеціалістів, які стверджують вам про зворотнє.

При цьому, слід не забувати, що час евакуації не можна розглядати та оцінювати окремо від часу заповнення приміщень димом та часу досягнення граничних значень іншими небезпечними чинниками пожежі. В інакшому випадку втрачається сенс самого розрахунку евакуації та не можна говорити про безпечну евакуацію людей.

Інше питання, що офіційно схвалених програмних комплексів в Україні сьогодні немає. Нами направлявся не один запит до компетентних органів державної влади з метою отримання роз’яснень стосовно цього питання, проте чіткої відповіді так і не отримано.

Водночас, враховуючи відсутність заборони використання програмних комплексів інших країн, можливим є їх застосування, проте обов’язково за умови дотримання вимог ДСТУ.

Наостанок хотіли б зазначити, охопити всі нюанси, які можуть виникати під час проведення розрахунку часу евакуації на випадок пожежі, практично нереально без постійного досвіду роботи в них. Існуючі вебінари, семінари та інші роз’яснення дозволяють розкрити виключно питання базового характеру та простих сценаріїв пожежі, а от складніші вже потребують практичних навиків того, хто їх проводить.

На нашу думку, для вдосконалення процесів для проведення розрахунків евакуації необхідне спільна співпраця і держави, і бізнесу, з метою визначення тих програмних комплексів, які найбільш є практичними для застосування, опрацювання спірних моментів, надання практичних рекомендацій та роз’яснень стосовно проведення розрахунків. Виключно у такому випадку ми зможемо у найближчому часі вийти на гідний рівень у проведенні розрахунків часу евакуації та дати фору спеціалістам з інших країн, які зараз стоять на декілька кроків вперед.

Зі своєї сторони ми готові поділитися своїми напрацюваннями та здобутками, адже доробок проведених розрахунків дає нам таку змогу.

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*