Пн - Пт 09:00 - 18:00

Категорії приміщень за пожежною та вибухопожежною небезпекою: що це такое, та як їх визначати?

категорії приміщень за пожежною та вибухопожежною небезпекою

Для початку спробуємо з’ясувати, що таке “категорія”, а вже потім детально розберемо, що таке  категорії приміщень за пожежною та вибухопожежною небезпекою. Відповідно до ДСТУ Б В.1.1-36:2016 Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою, категорія пожежної (вибухопожежної) небезпеки – це класифікаційна характеристика пожежної (вибухопожежної) небезпеки будинку (або частини будинку у межах протипожежного відсіку), приміщення, зовнішньої установки, що визначається кількістю та пожежовибухонебезпечними властивостями речовин і матеріалів, що знаходяться (обертаються) в них, з урахуванням особливостей технологічних процесів виробництв.

Якщо казати спрощено, то це характеристика самої можливості виникнення пожежі та вибуху, а також інтенсивності цих явищ. Визначення категорій приміщень та будинків, а також зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою уходить корінням вглиб років, і від цих самих категорій багато чого залежить у плані конструкційних особливостей, оснащення технологічним обладнанням, вимог пожежної безпеки тощо.

 

Якими бувають категорії?

До приміщень категорії А (вибухопожежонебезпечна) належать ті з них, де наявні “горючі гази, легкозаймисті рідини з температурою спалаху не вище ніж 28 °С у такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні газо-, пароповітряні суміші, у разі займання яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху у приміщенні, який перевищує 5 кПа, і/або речовини і матеріали, здатні вибухати і горіти при взаємодії з водою, киснем повітря і/або один з одним, у такій кількості, що розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні перевищує 5 кПа”.

Категорія Б (вибухопожежонебезпечна) передбачає наявність горючого пилу і/або волокон, легкозаймистих рідин з температурою спалаху не вище ніж 28 °С або горючих рідин у такій кількості, за яких можливі ті самі наслідки.

Категорія В (пожежонебезпечна) означає (якщо казати спрощено), що в приміщенні наявний усілякий вищезгаданий “непотреб” за пожежної навантаги понад 180 МДж/м2 на окремих ділянках площею не менше ніж 10 м2 і воно не належить до категорій А і Б, тобто коли можлива пожежа, але вибух за всіма канонами статися не повинен. За меншої величини пожежної навантаги приміщення відносять до категорії Д (зниженопожежонебезпечна) за умови виконання додаткових умов, описаних у стандарті.

До категорії Г (помірнопожежонебезпечна) належать приміщення з наявністю “негорючих речовин і/або матеріалів у гарячому, розпеченому і/або розплавленому стані, процес обробляння яких супроводжується виділення променистого тепла, утворенням іскор і/або полум’я, горючих газів, рідин і/або твердих речовин, що спалюються або утилізують ся як паливо”.

Що стосується зовнішніх установок, то класифікація в цілому подібна. Певні особливості є, але вони цікаві більшою частиною саме тим особам, які визначенням цих категорій і займаються. Так само не зупинятимемось на особливостях розрахунку категорій будинків, приміщень та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою: хто бажає, може взяти стандарт і спробувати провести розрахунок, решті ж громадян, напевно, краще довірити цю роботу “спеціально навченим особам”.

 

Для чого їх визначати?

У розділі ІІ Правил пожежної безпеки в Україні чітко зазначено, що для кожного приміщення об’єкта мають бути розроблені та затверджені інструкції про заходи пожежної безпеки, в яких, окрім усього іншого, мають бути вказані “категорії приміщень з вибухопожежної та пожежної небезпеки (для виробничих, складських приміщень та лабораторій)”. Отже, принаймні один “плюс” є: для приміщень на кшталт офісних, торговельних чи житлових визначати ці самі категорії не потрібно, оскільки вони до таких приміщень незастосовні як такі. Щоправда, до “виробничих” традиційно відносять усілякі технічні приміщення (можете переконатися самі: на дверях різного роду електрощитових відповідні написи є)… Аналогічні вимоги містить п. 2.9 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, який уточнює, що “Категорії за вибухопожежною та пожежною небезпекою визначаються керівниками (технологами) об’єктів, або проектувальними організаціями, або спеціалізованими науково-дослідними закладами”. Саме такі положення нормативно-правового ату дають законодавчі підстави для того щоб доручати відповідні розрахунки фахівцям.

 

Дещо про обмеження

Вже двічі згадані Правила не дозволяють улаштовувати приміщення категорій А і Б в підвальних і цокольних поверхах. Це означає фактично заборону на розміщення в них тих чи інших виробництв або складів. Аналогічна заборона стосується будинків житлового, громадського, адміністративного та побутового призначення; є певні обмеження щодо, наприклад, напрямку відчинення дверей приміщень з одночасним перебуванням малої кількості осіб залежно від їх категорій за вибухопожежною та пожежною небезпекою. У приміщеннях категорій А і Б також забороняється використовувати електричні опалювальні прилади, а також улаштовувати пічне опалення (до речі, улаштовувати його не дозволено і в приміщеннях категорії В). Усі три названі категорії складських приміщень передбачають необхідність використання спеціальних екранів з негорючих матеріалів поблизу приладів опалення. Більше того, належність приміщень до категорій А і Б передбачає обов’язковість підпору повітря в тамбур-шлюзи перед ними.

Але все це стосується здебільшого інженерного обладнання та експлуатації будинків і споруд, у той час як певні труднощі можуть бути вже на стадії проектування і будівництва, і подробиці щодо них – предмет відповідних будівельних норм. Так, наприклад, належність приміщень до вибухопожежонебезпечної категорії зазвичай означає необхідність улаштування легкоскидних конструкцій, які мають “відлетіти” у разі виникнення вибуху, аби не сталося більш суттєвих руйнувань. Більше того, можливість вибуху означає необхідність вжиття заходів щодо запобігання ним або пригнічення цих самих вибухів. Це може бути передбачення систем флегматизації, систем пригнічення вибухів, вогнеперепинювачів, вже згаданих легкоскидних конструкцій, застосування спеціальних прийомів щодо герметизації обладнання, використання додаткових датчиків/сигналізаторів, вибухозахищеного електрообладнання, інструментів, які не утворюють іскор під час ударів тощо. За великим рахунком, це окрема галузь знань і технологій, заглиблюватися до якої наразі не хотілося б.

 

Як “полегшити життя”?

Отже, категорія приміщення, будинку або зовнішньої установки за вибухопожежною та пожежною небезпекою залежить від ряду параметрів, варіювання яких дає (може дати) змогу знизити її та, відповідно, отримати, так би мовити, додаткові ступені свободи. Найпростіше, що можна зробити за інших однакових умов – це зменшити кількість горючих речовин, що наявні в приміщенні або можуть надійти в нього внаслідок, наприклад, аварії. У цьому разі все зводиться фактично до розв’язання задачі з одним або декількома параметрами з метою, якщо так можна висловитися, оптимізації стану справ.

Іншими словами, провівши відповідні розрахунки, оцінивши наявні ризики і добре поміркувавши, досвідчений фахівець зможе запропонувати технічні рішення щодо зниження категорії приміщення, будинку або зовнішньої установки за вибухопожежною та пожежною небезпекою. Звичайно ж, є випадки, коли “медицина безсила”, наприклад, коли категорії приміщень того чи іншого призначення вже регламентовано будівельними нормами чи коли особливості технологічного процесу або наявного обладнання такі, що категорія однаково буде вибухонебезпечною. Щоправда, в першому випадку за наявності відповідної вправності ще можна “пободатися”, але для цього потрібен досвідчений фахівець-консультант. Наскільки “зниження” категорії може стати вам в нагоді, можете оцінити лише в самі в співпраці із своїми технічними спеціалістами.

Наостанок хотілося б зазначити, що серед працівників компанії ШІЛД-ФАЄР є такі, хто має чималий досвід не тільки розрахунку категорій приміщень, будинків і зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою, але й пошуку та обґрунтування шляхів її зниження. Тож сподіваємося на співпрацю з вами в тому числі у цих питаннях і певні, що зможемо стати вам в нагоді.

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*