Пн - Пт 09:00 - 18:00
  • UA
  • RU

Нормування пожежної безпеки автозаправних станцій

Нормування пожежної безпеки автозаправних станцій

Що таке нормування пожежної безпеки автозаправних станцій і чому це так важливо. Пожежна безпека автозаправних станцій (АЗС) є надзвичайно важливим завданням, як під час проектування так і під час дотримання протипожежного режиму на об’єкті. Відповідно до діючих норм, а саме ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», необхідно обладнувати автоматичною системою пожежогасіння, дослівно «Усі приміщення. Приміщення категорії В площею понад 20 м2, складські приміщення з наявністю ЛЗР та ГР незалежно від площі, приміщення постів технічного обслуговування площею понад 100 м2, а також приміщення  БП АЗС, АГЗС об’ємом 500 м3 та більше, в яких розміщується обладнання перекачування скрапленого вуглеводневого газу, що входить до складу технологічної системи АЗС».

Тобто в чинній редакції вимога викладена в двох реченнях, які суперечать одне одному. Спочатку вимагається обладнувати усі приміщення АЗС автоматичною системою пожежогасіння (в тому числі службові кабінети, операторську, коридори, торгівельні зали, підсобні приміщення тощо), а потім в другому реченні іде конкретизація, щодо приміщень, які дійсно необхідно обладнувати автоматичною системою пожежогасіння.

Параметричний чи розпорядчий методи нормування

Аналіз попередніх вимог, які вже втратили чинність, але на основі яких розроблялися вимоги до ДБН В.2.5-56:2014, а саме НАПБ Б.05.019:2005 «Інструкція щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій» показав, що автоматичною системою пожежогасіння мали обладнуватись «Приміщення категорії В площею понад 20 кв.м, складські приміщення з наявністю легкозаймистих речовин та горючих речовин незалежно від площі, приміщення постів технічного обслуговування  площею понад 100 кв.м, а також приміщення БП АЗС, АГЗС об’ємом 500 куб.м та більше, у яких розміщується обладнання для перекачування скрапленого   вуглеводневого газу, яке входить до складу технологічної системи АЗС. Торговельний зал підприємства з продажу легкозаймистих речовин та горючих речовин слід відносити до складських приміщень під час визначення необхідності обладнання автоматичними установками пожежогасіння».

Таким чином бачимо, що в діючій редакції ДБН В.2.5-56:2014 вимога, щодо обладнання автоматичною системою пожежогасіння усіх приміщень є некоректною та потребує редагування. Дана неточність є дуже важливим аспектом, враховуючи можливість наглядових органів ДСНС двозначно трактувати дану вимогу, що відповідно може призводити до економічних втрат підприємств. Разом з тим, під час внесення змін до ДБН В.2.5-56:2014 доречно не прирівнювати торгівельні зали в яких продаються легкозаймисті та горючі речовини до складських приміщень, а окремо встановити вимоги та критерії щодо необхідності обладнання їх автоматичною системою пожежогасіння.

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*