Пн - Пт 09:00 - 18:00

Інтерв’ю з експертом Романом Уханським щодо нових ДБН “Інклюзивність будівель  і споруд”

Інклюзивність будівель  і споруд

Добрий день, шановні колеги!

Як Ви знаєте, в квітні цього року набрали чинність нові ДБН Інклюзивність будівель і споруд, які одразу ж визвали багато суперечок. Що ж нового, у цих ДБН, які істотні умови в них визначені, так як завдяки їм планується підвищити безпеку населення ми запитаємо у технічного керівника компанії «Шілд-Фаєр», кандидата технічних наук та співрозробника деяких будівельних норм Романа Уханського.

Чим була викликана необхідність розроблення нових будівельних норм Інклюзивність будівель і споруд?

Відразу хочу пояснити, що це не зовсім нові будівельні норми, а перероблені та доповнені ДБН В.2.2-17 Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення, які були введені в дію ще у 2007 році.

Необхідність розроблення сучасних будівельних норм в Україні назріла давно. Ще у грудні 2009 року законом України 1767 було ратифіковано Конвенцію про права осіб з інвалідністю і Факультативний протокол до неї.

Стаття 9 даної Конвенції передбачає виявлення й усунення перепон і бар’єрів, що перешкоджають доступності осіб з інвалідністю до будівель різного функціонального призначення.

Які основні вимоги пожежної безпеки закладені в нові будівельні норми?

В нових будівельних нормах на відміну від ДБН В.2.2-17 вимоги пожежної безпеки викладені окремим розділом, а раніше вони були по всьому тексту будівельних норм.

Більшість вимог цього розділу залишилось без змін. Це, наприклад максимальна відстань від дверей приміщення до евакуаційного виходу; ширина ділянок евакуаційних шляхів, які використовуються МГН; необхідність улаштування пожежобезпечних зон тощо.

Як раз наступне питання до Вас пов’язане із збільшенням ширини шляхів евакуації. Наскільки вони мають збільшитись?

Дійсно, пунктом 6.3.1.1 нових будівельних норм встановлено мінімальну ширину сходових маршів на рівні 1,35 м і, наскільки мені відомо, вже є декілька запитів до Мінрегіону України щодо зменшення цієї вимоги, так як це призведе до необхідності внесення змін в технологію виготовлення сходових маршів та збільшить розміри сходово-ліфтового вузла будинку. При цьому ніхто не звертає увагу, що в пункті 2.12 ДБН Житлові будинки зазначено, що ширина маршу в секційних, коридорних і галерейних житлових будинках має бути не менше 1,2…1,35 м. ДБН Громадські будинки також для деяких будинків встановлює мінімальні значення в 1,35 м, це будинки з кількістю осіб, що перебувають у найбільш населеному поверсі, більше 200, а також кінотеатри, центри культури та дозвілля, лікувально-профілактичні заклади незалежно від кількості місць.

Тобто, як кажуть «революцію» з точки зору проектування нові будівельні норми не роблять. Просто проектувальники в більшості випадків, коли нормами передбачені декілька значень одиниці виміру, обирають найменше. З власного досвіду хочу додати, що під час розрахунку часу евакуації людей по маршам сходових кліток у висотних будинках, збільшення ширини маршу на 15 см зменшує час евакуації людей в середньому на 15-20 хвилин.

Аналіз вимог ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення

З питанням евакуації по сходових клітках ми розібрались, але як в нових нормах передбачено доступ до будівель осіб з інвалідністю, що користуються кріслами-колясками, та їх евакуація?

Так, питання доступу осіб з інвалідністю, що користуються кріслами-колясками, до перших поверхів будівель дуже актуальне. Як правило, рівень підлоги першого поверху в більшості будівель піднятий над рівнем поверхні прилеглої до будинку території на 0,7-1,2 м. Ліфти в будинках працюють з першого поверху, але як особі з інвалідністю до нього дістатися. Найчастіше на сходинках, що ведуть до першого поверху роблять пристрої для можливості закотити по ним дитячу коляску, або візок. Особа з інвалідністю по таких пристроях, враховуючи їх кут нахилу не заїде. Тому в нових будівельних нормах з’явилася вимога, що при новому будівництві житлових будинків для забезпечення вертикального переміщення від рівня входу в житловий будинок до рівня першого поверху і вище слід застосовувати ліфти із прохідною кабіною.

При цьому дану вимогу виконувати не обов’язково, оскільки зміною № 4 до ДБН житлові будинки, що діє з 01 жовтня 2018 року передбачена можливість влаштування входу до будинку на рівні позначки тротуару за умови влаштування водовідведення та антикригових електричних кабельних систем.

Щодо евакуації осіб з інвалідністю, що користуються кріслами-колясками, то вони мають здійснюватися по пандусах з ухилом 1:12 або для таких осіб мають передбачатися пожежобезпечні зони.

І знову давайте повернемось до розділу «пожежна безпека» нових ДБН. Які ще нововведення він приніс?

Одним із нововведень даного розділу є необхідність обладнання громадських будівель і споруд системою оповіщення про пожежу та керування евакуацією людей не нижче 4-го типу.

Даний тип системи оповіщення передбачає обов’язковість мовленнєвого оповіщення, встановлення світлових покажчиків «вихід», світлових покажчиків напрямку руху, зв’язок зони оповіщення з диспетчерською (пожежним постом). Також він передбачає оповіщення спочатку обслуговуючого персоналу, а потім усіх інших за спеціально розробленою черговістю.

З одного боку така вимога збільшує безпеку людей в тому числі і осіб з інвалідністю під час перебування в будівлі, з іншого боку збільшяться витрати на улаштування систем протипожежного захисту. Адже окрім більш високого типу системи оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, збільшяться витрати на систему пожежної сигналізації, для якої, згідно з пунктом 7.2.28 ДБН В.2.5-56 Системи протипожежного захисту, необхідно контролювати кожну точку площі підлоги двома пожежними сповіщувачами.

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*